خانم‌ها و آقایان هنرمند! دهانتان را کمی‌با «نان برنجی»، «نان خرمایی» و «کاک» شیر…

‫خانم‌ها و آقایان هنرمند! دهانتان را کمی‌با «نان برنجی»، «نان خرمایی» و «کاک» شیرین کنید!

سالها پیش احمد شاملو در گفتگو با مسلم منصوری گفته بود: "روشنفکران برای اولین بار نیست که پشت حکومتها پنهان می شوند و سر از آخور حکومت در می آورند. چیزی که عجیب است در اینجا همیشه مردم عادی از به اصطلاح روشنفکر و هنرمندش جلوتر بوده اند."

"هنرمند هميشه بر قدرت است نه با قدرت، حالا اگر يکی می خواهد برود با قدرت باشد، بگذار برود خودش را با بند تنبان فلان رئيس جمهور دار بزند، اصلآ برايم مهم نيست، نه زنده بودنش برايم مهم است نه مردنش"

حال با توجه به سخنان احمد شاملو می‌بایست پرسید ازهنرمندان ایران چند نفر را با اطمینان میتوان نام برد که بر قدرت باشند نه باقدرت؟ انگشت شمارند. بسیار انگشت شمار! و این جدا برای جامعهٔ هنری ایران شرم‌آور است!

همزمان با روزهایی که تنور دروغهای بیشرمانه محمد جواد ظریف مبنی بر عدم وجود زندانی سیاسی – عقیدتی در ایران داغ بود، و روزهای اعتراضهای گسترده معلمان، کارگران و مردم کردستان در مقابل دولت اسلامی، روز پنج‌شنبه ۱۷ اردیبهشت مراسم بزرگداشت رخشان بنی‌اعتماد، کارگردان حامی‌ روحانی و خاتمی، در پژوهشکده فرهنگ و هنر جهاد دانشگاهی با حضور جعفر پناهی، فائزه هاشمی‌ دختر هاشمی‌ رفسنجانی‌، اصغر فرهادی، شهیندخت مولاوردی معاون حسن روحانی و دیگر مدعیان اصلاح طلبی همراه با تلاوت پیام حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی برگزار شد.

در این مراسم هنرمندان با سکوت محض در رابطه با تجاوز به یکی‌ از دختران ایران زمین توسط مامور وزارت اطلاعات دولت «تدبیر و امید»، با دختر هاشمی‌ رفسنجانی‌ همراه شدند، و بی‌ اعتنا به مردم مهمان‌نواز کردستان که بارها با تمام اخلاص با «نان برنجی»، «نان خرمایی» و «کاک» از کیارستمی ها، پناهی ها، … پذیرائی کردند، اما اکنون این هنرمندان که برای دنیا ژست اپوزسیونی میگیرند در کنار حکومت ایستادند و با مقامات جمهوری اسلامی گل گفتند و گل شنیدند و … !

در این مراسم رخشان بنی‌اعتماد کارگردان حامی‌ دولت گفت: «فقط یک اعتقاد دارم و برای آن هم خدا را شکر می‌کنم که تا این سن از سر محافظه‌کاری، عافیت‌طلبی و به دست آوردن موقعیت بهتر و بیشتر سر سوزنی از اصول خودم کنار نرفتم!». خانم بنی‌اعتماد یکی‌ از هنرمندانی بود که پس از انتخابات سال ۱۳۹۲ به دیدار محمدرضا عارف در منزلش شتافت و به همراه دخترش به مداحی او پرداخت.

محمدرضا عارف سیاستمداریست که در سخنان خود به مناسبت سالروز تولد پیامبر اسلام در تاریخ ۱۱ دی‌ ماه ۱۳۹۳ گفته است: شما رفتار و کردار امام راحل (ره) را از روزهای اول خرداد سال ۴۳ تا بعد از پیروزی انقلاب را بررسی کنید متوجه می‌شوید که انقلاب ما هیچگــــــاه متوسل به خشـــــــونت نشــــــده است!!!

هنرمند اگرمردمی و متعهد بود، اگر خود را به قدرت نفروخته بود به جای ستــــــایش، از آقای عارف از اومی پرسیــــــــــد که: اگرشما مرد حقیقت هستید و راست می گویید که انقلاب هیچ‌گاه متوسل به خشونت نشده است، چه توضیحی در مورد اظهارات آیت‌الله لاهوتی و نوری همدانی که در گفتگو با رسانه‌‌ها به صراحت اعتراف کردند آتش زدن سینما‌ها در ایران توسط طرفداران روح الله خمینی صورت گرفته بود، دارید؟ مگرنه اینکه در سال ۱۳۵۸ آیت‌الله لاهوتی در مصاحبه اختصاصی با کیهان گفت: در زمان طاغوت سینمای قوم به دستور سید احمد خمینی منفجر شد؟ مگر نه اینکه آیت‌الله نوری همدانی پدر همسر موسوی تبریزی نیز پس از سالها به این جنایت اینطور اعتراف کرد که: این کارِ ما بوده. چون بما خبررسیده بود که خوزستان ساکت است و با انقلاب همراه نیست و کارکنان صنعت نفت نیزبه اعتصابیون نپیوسته اند. ما باید هم مردم را وهم کارکنان شرکت نفت را تحریک می کردیم؟

آیا در نظر محمدرضا عارف که مورد حمایت خانم بنی‌ اعتماد، جعفر پناهی و دیگر هنرمندان قرار گرفته، آتش زدن سینماها و به قتل رسانیدن انسانهای بیگناه خشونت نبود؟ آیا کشتارهای دسته جمعی زندانیان سیاسی در دههٔ شصت خشونت نبود؟ آیا ضرب و شتم، شکنجه، کشته شدن صدها زن و مرد در سال ۸۸ و پس از آن‌ خشونت محسوب نمی‌شود؟

اما هیچیک از هنرمندانی که چند روز پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۳به دیدار محمدرضا عارف شتافتند و او را کشف انتخابات ۹۲ نامیدند به این دروغ آشکار او اعتراض نکردند! بجای پرسیدن و اعتراض، او را ستایش کردند، و اکنون با حامیان روح الله خمینی هم پیمان شدند!!!

«سینما» گرانی که محمدرضا عارف را جلودار خود خطاب کردند دست کم به حرمت انسان هایی که در داخل سالن‌های «سینما» به دستور طرفداران خمینی در آتش سوختند، می‌توانستند زبان به اعتراض بگشایند! اما نه تنها به سخنان محمدرضا عارف اعتراضی نکردند، بلکه اکنون در مراسم دولتی جهت دریافت جایزه و لوح تقدیر و اجازه اکران فیلم شرکت میکنند و در چشمان ما هم خیره میشوند و بیشرمانه میگویند: «… تا این سن از سر محافظه‌کاری، عافیت‌طلبی و به دست آوردن موقعیت بهتر و بیشتر سر سوزنی از اصول خود کنار نرفته اند.»

در اینروزهای تاریک تاریخ ایران، چقدر جای اخوان ثالثها و شاملوها که خود را به قدرت نفروختند خالیست! شاملو چه خوب این جماعت را توصیف کرد:

نگاه احمد شاملو به شعبده بازیهای رژیم و نمایش دوم خرداد– از گفتگوی شاملو با مسلم منصوری- مجله هفته ۷٫ اردیبهشت ۱۳۸۹ ایران

تازه ماجرای دوم خرداد راه افتاده بود با هیاهوی کر کننده. بسیاری از کارشناسان اجتماعی، پاسداران سیاسی، استادان، روشنفکران، هنرمندان … صف کشیده بودند تا خود را با بند تنبان خاتمی دار بزنند. چند هفته‌ای بیشتر از این ماجرا نمی گذشت، به شاملو گفتم فکر می کنید کتابهایتان در این شرایط چاپ بشوند، گفت:
” هزار سال سیاه هم نمی خواهم چاپ بشوند. تا اینها زنده اند، برایم فرق نمی کند چه چیزی چاپ بشود یا نشود. به آزادی چقدر توهین می شود که آن را به این جانوران نسبت می دهند و می خواهند در بساط این شارلاتان‌ها جایش بدهند. آزادی برای این حکومت همانقدر کشنده است که سم‌های خطرناک برای بدن انسان. این حکومت مانند ماشینی است که از کار افتاده وهیچ چیز این ماشین بهم نمی خورد. این است که هر شگردی هم بکار ببرند نمی توانند این ماشین جنایت را به حرکت وادارند فقط با این شگردها می خواهند مدتی جامعه را سرگرم کرده و انقلاب دیگری را به تعویق اندازند.”

گفتم اما گروهی از روشنفکران و هنرمندان پشت این قضیه قرار گرفتند و هوراکش این ماجرا شده اند گفت:

” این چیز عجیبی نیست. روشنفکران برای اولین بار نیست که پشت حکومتها پنهان می شوند و سر از آخور حکومت در می آورند. چیزی که عجیب است در اینجا همیشه مردم عادی از به اصطلاح روشنفکر و هنرمندش جلوتر بوده اند. جامعه سالهاست که از این دستگاه متنفر است. این تحلیل‌های کارشناسان و روشنفکران است که سعی می کنند به این جانوران هویت دیگری بدهند، اگر روحانیت را در طول تاریخ آن ببینید، انواع و اقسام کثافت‌ها در دستگاهش یافت می شود، فقط دموکراسی و افتخارات دموکراتیک را کم داشته که آنهم روشنفکران و کارشناسان اجتماعی دو دستی دارند می گذارند توی کاسه‌اش!”

در همین رابطه لطفا این دو ویدئو را ببینید:

رابطه خرس طلائی با دوران طلائی خمینی!

http://j.mp/1ELVIgE

جواد ظریف: خامنه‌ای همیشه به انتخاب مردم ایران احترام گذاشته است

http://j.mp/1ELVHct

واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می‌کنند، چون به خلوت می‌روند آن کار دیگر می‌کنند!
http://j.mp/1ELccqh

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: