اسرائیل از تمبر گرامیداشت «کوروش کبیر» رونمایی کرد در آستانه روز يادبود هولوکاس…

‫اسرائیل از تمبر گرامیداشت «کوروش کبیر» رونمایی کرد

در آستانه روز يادبود هولوکاست در اسرائيل، اين کشور از تمبر گرامیداشت کوروش کبير، بنيانگذار شاهنشاهی هخامنشی و نخستين شاهنشاه تاريخ ايران، رونمايی کرده است.

بخش فارسی وزارت امور خارجه اسرائيل با اعلام اين خبر افزوده که رونمايی از تمبر کوروش کبير، ۱۴ آوريل (۲۵ فروردين) انجام شده است.

تمبر قدردانی از کوروش کبير در چند نسخه، از جمله با اعلاميه تاريخی کوروش که به منشور کوروش مشهور است، در رنگ‌های آبی و طلايی منتشر شده است.

سايت اداره پست اسرائيل نيز با اعلام خبر رونمايی و آغاز فروش تمبر گرامی‌داشت کوروش کبير، به فتح پادشاهی بابل به وسيله نخستين پادشاه ايران در سال ۵۳۹ قبل از ميلاد، اشاره کرده است.

اداره پست اسرائيل در توضيح اين تمبر نوشته که کوروش کبير پس از فتح بابل، دستور آزادی يهوديان از بردگی را در بابل صادر می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد که آزادانه به سرزمين يهودا بازگردند و معبد مقدس خود را در اورشليم از نو بنا کنند.

بر روی تمبر گرامیداشت کوروش کبير، به سه زبان عبری، انگليسی و فارسی جملاتی نوشته شده و از جمله این عبارت به نقل از او و خطاب به یهودیان در کتاب مقدس آمده است: «خداوند با همه شما که قوم او هستيد، همراه است. شما اجازه داريد که به اورشليم بازگرديد».

پيروان دين يهود احترام زيادی برای نخستين شاهنشاه ايران قائل‌اند و خيابانی نيز در اورشليم به نام کوروش وجود دارد.

رونمايی از تمبر گرامیداشت کوروش کبير در اسرائيل و در آستانه روز يادبود هولوکاست، در اوج تنش‌ها ميان اين کشور و جمهوری اسلامی بر سر برنامه هسته‌ای ايران صورت می‌گيرد.

منبع: رادیو فردا‬

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: