احمد خاتمی: در توافق هسته‌ای ساخت سلاح متوقف نمی‌شود، فقط بمب اتم نمی‌سازیم اح…

‫احمد خاتمی: در توافق هسته‌ای ساخت سلاح متوقف نمی‌شود، فقط بمب اتم نمی‌سازیم

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران گفته است در توافق نهایی هسته‌ای ساخت سلاح‌های نظامی بازدارنده نباید متوقف شود. او تاکید کرد: "فقط بمب اتم نمی‌سازیم."

انتقاد شدید جان بینر از اوباما و توافق هسته‌ای

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، نگاه اوباما به نحوه مهار برنامه‌ی هسته‌ای جمهوری اسلامی را مورد انتقاد قرار داد و گفت که اوباما می‌داند که ایران با این توافق هسته‌ای تبدیل به یک قدرت هسته‌ای خواهد شد.
جان بینر در روز سه‌شنبه، به گفتگوی اخیر اوباما با رادیو ان‌پی‌آر واکنش نشان داد و گفت که رئیس جمهوری آمریکا عملا چیزی را تایید کرد که منتقدان توافق هسته‌ای از آن هراس داشتند. به اعتقاد جان بینر، توافق هسته‌ای با تسهیل شرایط، در دراز مدت به جمهوری اسلامی امکان دست‌یابی به سلاح هسته‌ای را می‌دهد.
بینر گفت: «واضح است که این توافق، تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه [خاورمیانه] و جهان خواهد بود.» بینر گفت که با توجه به گذشته جمهوری اسلامی در دور زدن بازرسی‌های بین‌المللی، هیچ‌کس نباید باور کند که بازرسی‌های پیشبینی شده و راستی آزمایی می‌تواند کامل و بدون اشکال باشد.
بینر از جمله مخالفان توافق هسته‌ای به شکل مورد نظر اوباما با جمهوری اسلامی است و بدون مشورت با رئیس جمهوری آمریکا، نخست‌وزیر اسرائیل را برای بیان انتقادهایش از روند مذاکرات به کنگره دعوت کرده بود.
جمهوری‌خواهان که در حال حاضر اکثریت را در سنا و مجلس نمایندگان در اختیار دارند، می‌خواهند سهم بیشتری را در تصمیم‌گیری در مورد تغییر ساختار تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی داشته باشند. باب کورکر، رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی سنا مدتی است به دنبال تصویب لایحه‌ای برای بررسی توافق نهایی با جمهوری اسلامی است که می‌تواند کار اوباما و دولتش را با مشکلاتی مواجه کند. اگر تعداد رای‌ها به این لایحه از دو سوم کل نمایندگان سنا فراتر رود، اوباما توان وتوی آن‌را نخواهد داشت. چندی پیش، رئیس دفتر اوباما در نامه‌ای از باب کورکر خواسته بود که فعلا از بردن لایحه به سنا برای رای‌گیری خودداری کند تا مذاکرات بدون مشکل پیش بروند.‬

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: