حالا می‌شود پیشگویی کرد که جناب ظریف را از همین الان توی آب نمک گذاشته‌اند برای…

‫حالا می‌شود پیشگویی کرد که جناب ظریف را از همین الان توی آب نمک گذاشته‌اند برای وقتی که کشور دوباره قاراشمیش شدد، ببرند روی سن و برای ریاست جمهوری دست و پایش را بجنبانند …

در این فضای یکسره شور خالی از هرسوال و عمق و تحلیلی که گروهی چنان تب کرده و جوگیر شده اند که نام بزرگمردانی چون قائم مقام فراهانی و امیرکبیر و مصدق را به نام یک مامور وظیفه شناس و خوش ظاهر نظام ولایت گره میزنند سخت است سخن گفتن و ارائه تحلیلی ازجزئیات آنچه طی بیست و چند سال بلندپروازی احمقانه اتمی ازدولت هاشمی تا احمدی نژاد بر ایران رفت اما نوشته نویسنده و دوست عزیز جناب روان شید کوتاه و موجز از ضعف بزرگی سخن میگوید که درد سالیان است برگرده ما.
با شمایم…ها:
تمام قدهای فراموشکار…!
………………………………
ای جانم، دوباره ملتِ ما جوگیر شد، این دفعه دیگه همه تمام قد ایستاده‌اند پیشِ پای آقای ظریف.
ظریفی به طنازی می‌گفت: مالِ خودمان را از خودمان یا می‌دزدند یه به زور می‌گیرند، بعد نصفِ آن مال را چنان برمی‌گردانند که گویی چیزی دارد به ما اهدا یا اعطا می‌شود، و ما چنان خوش‌خوشان‌مان می‌شود که انگار غنیمتی به دست آورده‌ایم. یعنی فضا را طوری طراحی می‌کنند که باخت، برد تصور می‌شود، و ما، یعنی این ملتِ نگونبخت، بر باختِ رنگ‌آمیزی شده‌ی خود جشن و پایکوبی به راه بیندازد.
.
نمونه‌هایش در این سال‌ها کم نیست، نمونه‌هایش کم نیست…در غجب‌ام که به قول شاملو حافظه‌ی ما تا چه اندازه باید مخدوش و ویران باشد؟
.
و خبر دیگر اینکه: با این عروسی‌ایی که به پا شده از همین حالا می‌شود پیشگویی کرد که جناب ظریف را از همین الان توی آب نمک گذاشته‌اند برای وقتی که کشور دوباره قاراشمیش شد، ببرند روی سن و برای ریاست جمهوری دست و پایش را بجنبانند … و ما باز احساس برد می‌کنیم، و ما باز تنها احساس کنیم که در این جدال برده‌ایم.
آخر قرار بر این است که ما تمام قد خودمان را فریب بدهیم، و تمام قدتر حافظه‌مان را بگذاریم لب کوزه و …
.
نظام جمهوری اسلامی بزنگاه‌ها را خوب می‌شناسد، رگ خواب ما مردم را هم همینطور، برای مردمی که از همین نظام در آزار و شکنجه است، از میانِ خودشان برایمان قهرمان ملی ساخته و پرداخته می‌کنند، جالب است نه؟ از این نظام در فشار و آزاریم، به شکل‌های مختلف: سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی…اما همین نظام، چنان می‌کند که یکی از خودشان را به عنوان قهرمان ملی می‌بریم بالای سر، تمام قد پیش پایش می‌ایستیم و …
و همچنان فکر می‌کنیم که در این بازی، ما برده‌ایم…
.
سال‌ها پیش، بین ناطق نوری و رفسنجانی، رفسنجانی را بازیگردانِ بازی کردند و ما فکر کردیم که ما برده‌ایم، بعد هم خاتمی بعد هم روحانی.
راستی کی قرار است ما بزرگ شویم، عاقل شویم؟
.
خسته شدم از دیدنِ این همه تمام قدهایی که دو سال بعد یادشان می‌رود روی پنجه ایستاده بودند، کمی بیش از تمام قد…
………………….
م. روان‌شید‬

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: