بیانیه پایانی مذاکرات لوزان سوئیس قرائت شد – توافق بر «چارچوب» مذاکرات و ادام…

‫بیانیه پایانی مذاکرات لوزان سوئیس قرائت شد

– توافق بر «چارچوب» مذاکرات و ادامه مذاکرات برای رسیدن به توافق جزیی و نهایی، یعنی همان موکول کردن مذاکرات به دیدار‌های آینده و کاری که در همهٔ دیدار‌های گذشته نیز انجام شده!

این بیانیه، تعهد حقوقی برای هیچ یک از طرفین ایجاد نکرده است. حصول توافق نهایی، در گروی پایبندی طرفین به مفاد این بیانیه خواهد بود.

– مواد بیانیه مشترکی که از آن در رسانه‌های خارجی یاد شده با آنچه به عنوان خلاصه بیانیه مشترک بر روی خروجی خبرگزاری‌های داخلی ایران قرار گرفت، تفاوت‌های اساسی داشت.

– جواد ظریف در سخنان خود در پایان مذاکرات لوزان تاکید کرد که فعلا «نه توافقی صورت گرفته و نه تعهدی داده شده است.» پیشتر هم گفته شده بود که طرفین مذاکره نتوانسته‌اند به توافقی دست یابند. نباید فراموش کرد که آن‌چه که امروز قرائت شد صرفا یک بیانیه مشترک است که بناست در سه ماه آینده، مبنای نوشته شدن توافق‌نامه نهایی باشد.

– رویترز می‌‌نویسد حتی در صورت توافق هسته ای، باز هم این موفقیت به میزان وفاداری تهران به عدم تولید تسلیحات کشتار جمعی در دهه‌های آینده بستگی دارد.
همانطور که کره شمالی این مسیر را طی کرد و آمریکا نتوانست مانع از تولید بمب اتمی توسط پیونگ یانگ شود.

– رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا امروز گفت باید به کنگره فرصت بحث درباره هرگونه توافق نهایی با رژیم ایران داده شود.

– احمد توکلی در نامه‌‌ای به حسن روحانی: پذیرش هر «نوشته‌ای» در مذاکرات اتمی ایران و گروه ۵+۱ که برای دولت ایران «الزام‌آور» باشد «محتاج تصویب‌ مجلس است».

– ژان سیلوستر مونگرنیه، پژوهشگر موسسه ژئوپولیتیک فرانسه در گفتگو با شبکه تلویزیونی فرانس24 درباره توافق چارچوب هسته ای رژیم ایران با قدرت های بزرگ جهان گفت در مقایسه با مطالبات غربی ها باید گفت: رژیم ایران امتیازی نداده است. صدور قطعنامه های سازمان ملل برای این بود که رژیم ایران غنی سازی نداشته باشد. اکنون غنی سازی پذیرفته شده است. نمی توان قبول اینکه رژیم ایران شش هزار سانتریفوژ داشته باشد عقب نشینی نامید. رژیم ایران پیشرفت کرده است. مسئله اشاعه هسته ای وجود دارد. رژیم ایران زیرساخت هایش را حفظ کرده و این قدری شرط بندی بر سر آینده است.
ولید فارس، مشاور امور خاورمیانه در کنگره آمریکا نیز در این باره گفت: رژیم ایران نفع زیادی از این توافق خواهد کرد. رژیم ایران زمان بیشتری بدست می آورد و چندین میلیارد دلار دیگر از پول خود در آمریکا را دریافت خواهد کرد. به نظر من رژیم ایران بیش از همه از این روند سود برده است.

– باراک اوباما: یک سال پیش اولین قدم را در راه رسیدن به چارچوب این توافق رسیدیم.این توافق بر اساس اعتماد نیست بر پایه راستی آزمایی است.‬

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: