نخست وزیر استرالیا درباره گروگان‌گیر سیدنی: این هیولا نباید در جامعه ما می‌بود…

‫نخست وزیر استرالیا درباره گروگان‌گیر سیدنی: این هیولا نباید در جامعه ما می‌بود

در گزارش رسمی که درباره گروگان‌گیری دسامبر گذشته در سیدنی منتشر شده آمده است که هجده بار پیش از حادثه، در شکایت از هارون مونس با پلیس تماس گرفته شده بود.
در گزارش اما آمده است که هیچ کدام تماس‌ها خبر از مساله‌ای حیاتی و فوری نمی‌داده‌اند.
نخست وزیر استرالیا به همین دلیل سیستم امنیتی کشورش را برای عدم اتخاذ تدابیر پیشگیرانه درباره هارون مونس، سرزنش کرده است.

در گزارش رسمی منتشر شده از بررسی‌های حمله مرگبار «هارون مونس» ایرانی‌تبار به کافه‌ای در سیدنی استرالیا، آمده است که پیش از این حمله، ۱۸ بار با ذکر مواردی که به هارون مونس مرتبط بوده است، با مرکز فوریت‌های پلیسی استرالیا تماس گرفته شده بوده است.

در این گزارش اما ذکر شده است که هیچ کدام از این تماس‌ها مرتبط با مساله‌ای حساس و فوری نبوده‌اند و خبر از حمله‌ای قریب‌الوقوع نداده بودند.

بررسی‌ها حکایت از آن دارد که این تماس‌ها عمدتاً به دلیل مطالبی که هارون مونس در صفحه‌ی فیسبوک خود منتشر کرده بود، صورت گرفته بوده است؛ مطالبی که گفته می‌شود لحن پرخشاگرانه و تهاجمی داشته‌اند.

تونی ابوت، نخست وزیر استرالیا پس از انتشار این گزارش گفته است، دستگاه‌های امنیتی این کشور در این رابطه به درستی عمل نکرده‌اند و مانع از اقدامات بازدارنده در حادثه‌ی گروگان‌گیری سیدنی بوده‌اند.

نخست وزیر استرالیا با انتقاد از عدم وجود اقدامات پیشگیرانه در خصوص هارون مونس گفت، «این هیولا نباید در جامعه ما می‌بود.» او همچنین افزود استرالیا باید در خصوص «ترسیم مجدد» مرز میان آزادی فردی و امنیت جامعه بازنگری کند.

آقای ابوت گفته است باید از این حادثه درس‌های سختی آموخت.

او همچنین خبر داده است که پی‌گیر تغییراتی در سیستم‌های حقوقی و مهاجرتی استرالیا خواهد بود.

انتظار می‌رود این حادثه منجر به اتخاذ تدابیر سخت‌گیرانه‌تر در صدور ویزا و اعطای شهروندی به مهاجران شود.

هرچند که اکنون مشخص شده است، پس از انتشار گزارش‌های حادثه گروگان‌گیری ماه دسامبر گذشته، تونی ابوت، پیشنهاد اتخاذ تدابیر کنترلی شدیدتر را در خصوص مهاجرت را ارائه داده بوده است.

هارون مونس، گروگان‌گیر سیدنی یک اسلام‌گرای تندروی ایرانی و دارای سوء پیشینه بود که به همراه دو گروگان در حمله پلیس به محل کافه در مرکز شهر سیدنی کشته شد.

منبع: شبكه من و تو – مريم شعبانى‬

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: