كشف پيش نويس حكم بازداشت رئيس جمهور آرژانتين در منزل دادستان مقتول آلبرتو نيسمان…

‫كشف پيش نويس حكم بازداشت رئيس جمهور آرژانتين در منزل دادستان مقتول آلبرتو نيسمان

در پي تحقيق در مورد علت قتل آلبرتو نيسمن دادستان پرونده انفجار بوينوس آيرس، روزنامه نيويورک تايمز فاش کرد: در خانه نيسمن پيش‌نويس حکم بازداشت کريستينا فرناندز رئيس‌جمهور آرژانتين يافت شده است. آلبرتو نيسمن، کريستينا فرناندز را متهم کرده بود که با رژيم ايران تباني کرده تا پرونده انفجار بوئنوس‌آيرس را لاپوشاني کند. به گزارش روزنامه کلارين، پيش نويس حکم بازداشت رئيس جمهوري آرژانتين، مورخ ژوئن ۲۰۱۴ است.

ترور اخير آلبرتو نيسمن، دادستان ارشد آرژانتينی، مسئول تحقيقات در مورد بمب گذاری آميا مرکز فرهنگی يهوديان در بوئنوس آيرس در سال ۱۹۹۴ که يکی از بزرگترين عمليات تروريستی در نيمکره غربی قبل از ۱۱ سپتامبر است، عکس العمل های خشمگينانه ای را در سراسر جهان ايجاد کرده است. برخی اين قتل را بدليل حذف بيرحمانه نيسمن، يكی از بالاترين مقامات قضايی آرژانتين كه مسئول تحقيقات حول اين جنايت بود، جدی تر از خود بمب گذاری آميا ناميده اند. پيشنهاد بمب گذاری آميا دستور کار جلسه شورای عالی امنيت ملي رژيم ايران در ۱۴ اوت ۱۹۹۳ در ساعت ۴:۳۰ بعد از ظهر در تهران بود.
رياست جلسه را رييس جمهور وقت علی اکبر هاشمی رفسنجانی بر عهده داشت. يک فتوا برای بمب گذاری توسط آيت الله حجازی از دفتر عمليات مخصوص ولي فقيه صادر شد. حسن روحانی که در آن زمان نماينده ويژه ولی فقيه و دبير شورای عالی امنيت ملی رژيم بود جزو تصميم گيران در اين جلسه بود. همانطور که بعدا افشا شد، تصميم گيری، طرح و انجام عمليات اين جنايت مستقيما از تهران صورت گرفته است. نيسمن زمانی که برای شهادت در پارلمان آماده ميشد، از اطلاعات بسيار بيشتری آگاه بود که براساس آن، مقامات آرژانتينی را به تلاش برای حفاظت از مقامات رژيم ايران در برابر اتهامات تروريستی در ازای توافق تجاری متهم کرده بود.‬

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: