جسد دادستان پرونده بمبگذاری مرکز یهودیان آرژانتین در خانه‌اش پیدا شد آلبرتو نیس…

‫جسد دادستان پرونده بمبگذاری مرکز یهودیان آرژانتین در خانه‌اش پیدا شد

آلبرتو نیسمان قرار بود امروز، در جلسه غیرعلنی کنگره شهادت بدهد که کریستینا فرناندز، رئیس‌جمهوری آرژانتین "سعی داشته نقش ایران در بمبگذاری مرکز یهودیان آمیا را لاپوشانی کند."

آلبرتو نیسمان، خانم فرناندز و شماری دیگر را متهم کرده بود که برای برقراری رابطه تجاری-نفتی با ایرانیانی که متهم به بمگذاری مرکز یهودیان هستند، وارد زد و بند شده‌ است. اتهامی که مقام‌های آرژانتین آن را رد کردند.
به گفته وزیر امنیت آرژانتین، جسد آلبرتو نیسمان نیمه شب یک‌شنبه در آپارتمانش در طبقه سیزدهم برج لوپارک در بوئنوس آیرس پیدا شد.

سال گذشته دو نشریه معتبر جزالم پست و واشنگتن تایمز در مطالبی به نقش حسن روحانی در بمب گذاری آرژانتین (آمیا) که منجر به کشته شدن ۸۵ غیر نظامی شده بود پرداختند بنابر گزارش این دو نشریه حسن روحانی مسئول بخشی از نقشه ترور حکومتی ایران بوده که در آن با بمب گذاری یک مرکز یهودی نشین در آرژانتین ۸۵ نفر کشته و حدود صد نفر مجروح شدند.

دادستانی آرژانتین در اکتبر سال ۲۰۰۶ رسما نهادهایی در ایران را به هدایت و حمایت از این عملیات و حزب‌الله لبنان را به اجرای آن متهم کرد و خواهان صدور حکم جلب تعدادی از مقامات جمهوری اسلامی شد.

اکبر هاشمی رفسنجانی، علی فلاحیان، علی‌اکبر ولایتی و محسن رضایی، که در زمان وقوع انفجار به ترتیب رئیس جمهور، وزیر اطلاعات، وزیر امور خارجه و فرمانده سپاه پاسداران ایران بودند از جمله کسانی هستند که دادستانی آرژانتین خواستار بازداشت بین المللی آنان شده است.
ایران هرگونه دخالت در این ماجرا را تکذیب کرده و تصمیم پلیس بین‌الملل برای صدور قرار تعقیب مقام های سابق ایران را ناشی از فشار اسرائیل و آمریکا دانسته است.

آلبرتو نیسمان، دادستان و مسئول رسیدگی به پرونده بمگذاری مرکز یهودیان بوئنوس آیرس بود.


لازم به ذکر است حمله مرگبار تروریستی به دفتر نشریه "شارلی‌ ابدو" دو روز پس از سخنان رئیس جمهور فرانسه رخ داد.

اولاند در این سخنان اینطور هشدار داده بود: موضع فرانسه در برابر برنامه اتمی ایران سخت باقی خواهد ماند.

فرانسوا اولاند ریيس جمهوری فرانسه دوشنبه ۱۵ دیماه ۱۳۹۳ از ايران به عنوان «يک شريک مهم در کمک به برقراری امنيت در کشورهای منطقه مانند عراق و سوريه» نام برده بود اما تصريح کرد که اين مسئله «قاطعيت و موضع فرانسه را برای جلوگيری از دستيابی تهران به سلاح هسته‌ای تغيير نخواهد داد.»‬

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: