«کاخ ورسای ایران» تخریب می‌شود! یک خانه تاریخی و ارزشمند دیگر در تهران كه تحت ت…

‫«کاخ ورسای ایران» تخریب می‌شود!

یک خانه تاریخی و ارزشمند دیگر در تهران كه تحت تصرف «اداره گذرنامه رياست جمهوری» بود در آستانه تخریب است. خانه‌ای که با وسعت ۱۱۵۴۳ متر مربع، یعنی بیش از یک هکتار بعنوان «بزرگترین خانه تهران» لقب گرفته است. آن هم در یکی از گرانترین نقاط شهر یعنی خیابان جردن (آفریقا). این خانه مشهور به «کاخ ثابت پاسال» است.

معماری «کاخ ثابت پاسال» از قصر «لو پتی تریانون» یکی از کاخ‌های جانبی ورسای در فرانسه کپی‌برداری شده است و اشیاء بکار رفته در آن بسیار ارزشمند است که قبل از انقلاب به روایتی حدود«۱۵ میلیون دلار» قیمت گذاری شده بود.
این خانه به مساحت بیش از یک هکتار «گران ترین و بزرگ ترین خانه شهر تهران» بوده است.

معماری این خانه از قصر «لو پتی تریانون» در ورساي فرانسه الگو گرفته شده است. دكوراسيون اين خانه را همان دكوراتوري انجام داده بود كه مسئول تداركات چادرهاي سلطنتي در تخت جمشيد بود.
پرده‌هاي اين خانه را از بلژيك آورده بودند و درهاي آن متعلق به يك قصر فرانسوي بود. دستگيره‌ها را هم از روي يك مدل مربوط به يكصد سال پيش و به صورت اختصاصي براي خانه ثابت ساخته بودند.

این کاخ اما این روزها حال خوشی ندارد. پس از انقلاب این کاخ صاحبان متعددی به خود دید و عموما تردد در آن با کاربری «خاص اداری» صورت می گرفت.

همسایگانی که منازلشان مشرف به این کاخ است به خبرنگار «معماری نیوز» از بی توجهی و عدم رسیدگی ساکنین آن طی دو سال اخیر و خشک شدن سریع درختان آن علی الخصوص درختان کاج می گویند.

همانطور که در تصاویر هوایی مشاهده می شود بخش عمده فضای سبز و درختان این خانه یک هکتاری در سال‌های اخیر خشک شده و از بین رفته است. به گزارش خبرنگار معماری نیوز این کاخ در آستانه تخریب قرار دارد و قرار است گودبرداری عظیمی در این خانه تاریخی برای ساخت یک مجتمع عظیم تجاری توسط یکی از سرمایه داران بزرگ تهران (با نام محفوظ) که این روزها همه جا را تبدیل به «مال» می کند، آغاز شود.

صادق خلخالی در بخشی از خاطرات خود در باره «کاخ ثابت پاسال» می گوید:
بعد از تابستان ۶۰ که دیگر کم کم کار رسیدگی به پرونده های وابستگان طاغوت کم شده بود نزد امام رفتم و بعد از اینکه کمی از محاکمه اعضای گروه‌های سیاسی ضد انقلاب گفتم از وضعیت فساد و مواد مخدر صحبت کردم و اینکه الآن باید در این مورد هم انقلابی عمل کنیم! که امام فرمودند بروید و مسئولیت این کار را بدست بگیرید، از جماران که بیرون آمدم یک راست رفتم به «خلوت‌ترین خانه ای که سراغ داشتم»، خانه ای بزرگی که قبلاً برای «ثابت پاسال» بود و از همان جا به دادستانی انقلاب زنگ زدم و گفتم بروید هرچه قاچاقچی مواد مخدر می‌شناسید دستگیر کنید … شب نشده بود که زیر زمین و انباری‌های خانه پر زندانی شده بود»! (خاطرات آیت‌الله خلخالی. نشر سایه. چاپ پنج صفحه ۴۳۲)

بر اساس گزارش معماری نیوز، کاربری این کاخ در طرح تفصیلی جدید شهر تهران به پهنه کلان (M) و پهنه (M11) یعنی مختلط تجاری، اداری و خدمات مسکونی تغییر یافته و قرار است برجی 9 طبقه و با ترکم ساختمانی ۴۴۰ درصد و حداقل ضریب سکونت ۵۰ درصد! به جای آن قد علم کند.

مشخص نیست در طرح تفصیلی جدید بر چه اساس کاربری یک «کاخ» که یک «اثر تاریخی با ارزش» بوده، به یکباره به پهنه تجاری، اداری تغییر می کند و شهرداری تهران، کمیسیون ماده ۵ و شرکت مهندس مشاور طرح تفصیلی، بایستی به این موضوع پاسخ دهند.
#کاخ #آثار_تاریخی #جردن #معماری #خانه #خانه_لوکس #تهران

گزارش از معماری نیوز‬

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: